طرز کار دستگاه بچینگ بتن ساز

با طرز کار دستگاه بچینگ بتن ساز آشنا می شویم که باتوجه به اینکه پروسه تولید هر بچ بتن تولید شده تکراری می باشد ما به توضیح یک سیکل کاری دستگاه بچینگ پلانت ( به صورت عمومی ) می پردازیم که این پروسه ها تقریبا در همه دستگاه بچینگ ها اتفاق می افتد ، فقط زمان و سرعت آن ها ممکن است متفاوت باشد.

پس این متن میتواند برای افرادی که قصد یادگیری نحوه کار با یک دستگاه بچینگ پلانت را دارند مفید باشد ، البته سیکل معرفی شده فقط مربوط به تولید بتن می باشد و همواره یک اپراتور باید با نکات تعمیر و نگهداری و سرویس کاری آشنایی داشته باشد چون یک دستگاه بچینگ در صورت عدم انجام سرویس کاری های مداوم و دوره ای و یا سهل انگاری در انجام سرویس کاری ، نمی تواند به کار خود ادامه دهد و سرعت استهلاک تجهیزات دستگاه بچینگ به سرعت افزایش پیدا می کند .

در دستگاه‌بچینگ‌باید کلیه متریال های مورد نیاز و ارائه شده در طرح اختلاط به صورت جداگانه توزین شده و به داخل میکسر دستگاه بچینگ تن ساز تخلیه میشود و بعد از گذشت یک زمان خاصی که باتوجه به نوع بتن متفاوت می باشد مواد توزین شده و هدایت شده به میکسر به بتن تبدیل میشود .

در دستگاه‌ بچینگ‌ در هر سیکل کاری تعدادی از کارها مثل توزین نمودن مواد مختلف می توانند به صورت همزمان انجام شوند. در یک‌ دستگاه‌ قبل از شروع نمودن عملیات تولید بتن اقداماتی مانند روشن نمودن میکسر دستگاه یا کمپرسور باد سیستم پنوماتیکی و روشن نمودن پمپ روغن هیدرولیک انجام شود.

در مواردی که دستگاه دارای نوار انتقال مصالح از محل توزین به داخل میکسر می باشد معمولا نوار انتقال به صورت دائم روشن می باشد و باید موتور آن را استارت نمود . مرحله بعدی خالی کردن کلیه باسکول های دستگاه بچینگ‌ بتن ساز است . در عین حال نباید فراموش کنیم که قبل از شروع عملیات تولید توجه به نکات ایمنی و همچنین تجهیزات مربوطه و اینکه مطمئن شویم که کسی به غیر از افراد متخصص در محوطه اطراف دستگاه بچینگ نباشند و به کلیه پرسنل اعلام نماییم که عملیات تولید بتن در حال شروع شدن می باشد باید مورد توجه قرار گیرد که معمولا این کار را می توان با به صدا در آوردن آژیر دستگاه انجام داد.

طرز کار دستگاه بچینگ بتن ساز

قبل از شروع نمودن عملیات تولید بتن چه کارهایی را باید انجام دهیم ؟ (طرز کار دستگاه بچینگ بتن ساز)

در یک دستگاه بچینگ پلانت و در یک سیکل کاری یک سری از کارها ( پروسه ها ) می توانند به صورت همزمان انجام بپذیرند مانند توزین نمودن متریال های مختلف و یک سری از آن ها پیش نیاز ورود به مرحله بعد می باشند مانند اتمام مراحل توزین لازمه تخلیه متریال ها به داخل میکسر می باشد .

در یک دستگاه بچینگ بتن ساز قبل از شروع نمودن عملیات تولید بتن باید یک سری از اقدامات را انجام داد مانند روشن نمودن میکسر دستگاه بچینگ و یا کمپرسور باد سیستم پنوماتیکی و روشن نمودن پمپ روغن هیدرولیک ( در صورت موجود بودن در سیستم ) و در دستگاه هایی که دارای نوار انتقال مصالح از محل توزین به داخل میکسر می باشند نیز معمولا نوار انتقال به صورت دائم روشن می باشد و باید موتور آن را استارت نمود هرچند که می توان با اعمال یک سری زمانبندی در سیستم کنترلی دستور روشن شدن در زمان مناسب را به آن ارسال کنیم . قدم بعدی که باید انجام دهیم خالی نمودن کلیه باسکول های دستگاه بچینگ بتن ساز می باشد که یک شرط بسیار مهم می باشد.

خصوصاً زمانیکه قصد استارت دستگاه به صورت اتوماتیک را داشته باشیم که معمولا در صورت خالی نبودن باسکول ها ( حتی یکی از آن ها ) دستگاه وارد حالت اتوماتیک نمی شود البته در حالت کارکرد به صورت دستی می توان با تولید یک بچینگ بتن از متریال های موجود در داخل باسکول ها استفاده نمود و آن ها را تخلیه نماییم . ضمنا نباید فراموش کنیم که قبل از شروع عملیات تولید باید نکات ایمنی و همچنین تجهیزات مربوطه مانند ایمرجنسی ها چک شوند و مطمئن شویم که کسی به غیر از افراد متخصص در محوطه اطراف دستگاه بچینگ پلانت نباشند و به کلیه پرسنل اعلام نماییم که عملیات تولید بتن در حال شروع شدن می باشد که معمولا این کار را می توان با به صدا در آوردن آژیر دستگاه انجام داد.

  • بارگیری و توزین متریال های مختلف
  • تخلیه کلیه متریال ها به داخل میکسر دستگاه بچینگ
  • ترتیب تخلیه مواد مخلوط بتن به داخل میکسر
  • تخلیه تولید شده و اتمام مراحل تولید یک بچینگ بتن و انتقال بتن به مقطع و یا محل مورد نظر
  • همپوشانی مراحل بارگیری و میکس شدن مواد و تکرار چرخه تولید بتن
طرز کار دستگاه بچینگ بتن ساز : روابط عمومی آریان لیبهر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست