بچینگ پلانت چیست ؟

بچینگ پلانت دستگاهی است که مواد تشکیل‌دهنده بتن را مخلوط کرده و ترکیب می‌کند. بتن به‌محض آماده شدن به‌وسیله تراک میکسر به محل موردنظر انتقال داده‌میشود، و در محل بتن‌ریزی استفاده می‌شود که این امر باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه می‌گردد.

در برخی موارد به‌صورت موقت در یک پروژه بکار برده می‌شود نه به‌عنوان یک دستگاه دائمی.، در این‌ موارد محل نصب باید نزدیک محل بتن‌ریزی باشد، هدف از این کار استفاده بهینه از مکان و زمان است به‌طوری‌که به سهولت بتوان از بتن ترکیب‌شده استفاده کرده و از هرگونه تأخیری در فرایند ساخت‌وساز جلوگیری به عمل آورد.

هر بچینگ پلانت در صورت نیاز یک میکسر برای ترکیب کردن مصالح، آب، سیمان و سایر ترکیبات دارد که سایز آن متناسب با پروژه در حال احداث است.

بچینگ پلانت

علاوه بر میکسر، هر دستگاه بچینگ پلانت دارای یک فیدر توزین مصالح می‌باشد که برای ذخیره مصالح و توزین دقیق هرکدام از آنها بکار گرفته می‌شود. با استفاده از این سیستم می‌توانیم بتنی مستحکم و مطابق با اصول ساخت و ساز تولید کنیم.

ایستگاه های مرکز بتن ( بچینگ پلانت ها ) در اندازه های 0/5 الی 7 متر مکعب در هر بچ ساخته می شوند. در بچینگ پلانت جدید کارها بصورت خودکار و جداگانه صورت می گیرد و یک دستگاه بتن ساز ( بچینگ ) در هر 5 تا 7 دقیقه می تواند بچ اسمی خود را  آماده کند یعنی یک بچینگ پلانت 1 متری در هر ساعت می تواند بین 60 الی 70 متر مکعب بتن را آماده نماید.

در پروژه های بزرگ مانند سد ، تونل و مواردی که نیاز به بتن ریزی بالایی دارند معمولاً از چند بچینگ پلانت بسته به نوع پروژه بطور همزمان استفاده می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست