بچینگ پلانت تر ، بچینگ پلانت خشک : شرکت آریان لیبهر تولید کننده انواع بچینگ پلانت ، بچینگ پلانت تر ، بچینگ پلانت خشک ، سازنده بچینگ ، سیلوی سیمان ، تزریق و توزین مواد افزودنی بتن بصورت مایع ، ژل و پودر و…

امروزه بتن به عنوان یکی از مصالح اصلی در پروژه های ساختمانی مطرح است و لذا مساله نحوه تامین بتن مورد نیاز با کمیت و کیفیت مورد نظر اهمیت ویژه ای دارد . با توجه به حجم و نوع و محل کارگاه با بررسی سود و زیان میتوان در مورد اینکه بتن در کارگاه ساخته شود و یا از کارخانه تولید بتن آماده به محل حمل شود، تصمیم گیری کرد. (بچینگ پلانت تر و بچینگ پلانت خشک)

تاریخچه بتن سبک (فوم بتن)

بتن سبک هوادار یا CellularLightweight Concrete از سال ۱۹۲۳ میلادی در کشور آمریکا، هلند و بعدها در کشور آلمان مورد توجه قرار گرفت. توسعه وسیع بتن سبک، بنابر نیازمندیهای وسیع آن در پروژه های بزرگ ساختمانی از سال ۱۹۸۰ آغاز گردید و در این سال شرکت Voton با همکاری دانشگاههای آلمان و اروپا و شرکت Aning-Jonson آمریکا استفاده از این محصول را بصورت گسترده در جهان شروع کرد.

فوم بتن در سال ۱۳۸۰ با ساخت کارخانه بلوک CLC وارد بازار ایران شد و از چند سال بعد، در کف سازی و شیب بندی بام در پروژه ها بکار گرفته شد.

امروزه استفاده و بکارگیری بتن سبک یا فوم بتن به عنوان یک متریال سبک و مقرون بصرفه در کشور های مختلف رایج شده است. روسیه، آمریکا، آلمان، چین، رومانی و ایتالیا از پیشگامان و از بزرگترین تولید و مصرف کنندگان این محصول هستند. ولی اسقبال گسترده آن از سال ۱۳۸۷ با آشنایی بیشتر مسکن سازان با این محصول، و بوجود آمدن شرکتهای متعدد فوم بتن رونق گرفت .(بچینگ پلانت تر و بچینگ پلانت خشک))

 دستگاه بچینگ پلانت خشک و بچینگ پلانت تر چیست ؟

ساخت بتن با حجم زیاد نیاز به دستگاهی دارد که این دستگاه را بچینگ پلانت خشک و بچینگ پلانت تر می نامند.

هر مرحله ریزش بتن یک بچ نامیده می شود و چون این دستگاه پشت سر هم بتن تولید می کند به آن بچینگ پلانت می گویند.

بچینگ پلانت( Batch Plant ) درکل میتوان گفت هسته اصلی یک ایستگاه تولید بتن است. در بچینگ پلانت با استفاده از پمپ‌های تعبیه شده بر روی دستگاه، سیمان از سیلوها و شن و ماسه با نسبت‌های مشخص به داخل دیگ بتن ریخته می‌شود.

با استفاده از پمپ آب، نیز مقدار معینی از آب به داخل دیگ هدایت می‌شود. این مواد با یکدیگر ترکیب شده و از قسمت تخلیه به داخل تراک میکسر ریخته می‌شود. ظرفیت تولیدی بچینگ پلانت‌ها بر اساس حجم دیگ آن بیان می‌گردد. در مدل‌های متداول در ایران، بچینگ پلانت‌ها با حجم دیگ ۵/۰ – ۷۵/۰ و ۱ متر مکعب می‌باشند.(بچینگ پلانت تر و بچینگ پلانت خشک)

بچینگ خشک و بچینگ تر شامل چه قسمت هایی است؟

 • سیلو های سیمان: این سیلوها که سیمان در آن ذخیره می شود و بین یک تا پنج سیلو بسته به نوع و اندازه ایستگاه مرکز بتن متفاوت است.
 • منبع ذخیره آب : آب مورد نیاز هر بچ پس از اندازه گیری خودکار وارد میکسر می شود.
 • مخازن شن و ماسه: شن و ماسه مورد نیاز به تفکیک در این قسمت ذخیره می شود.
 • باسکول شن و ماسه: به مقدار مورد نیاز از هر مورد را اندازه گیری کرده و به میکسر ارسال می کند.
 • باسکول سیمان: جهت توزین سیمان جهت انتقال به میکسر استفاده می شود
 • دیگ میکسر: مواردی چون سیمان، شن و ماسه، آب در این قسمت با یکدیگر مخلوط می شوند.
 • اتاق اپراتور: کنترل کمیتها و حجم داده شده در این قسمت توسط یک نفر اپراتور انجام می شود.
 • حلزونیهای انتقال سیمان: سیمان را از سیلوها به باسکول سیمان منتقل می کند.
 • کنتور آب: حجم آب مورد نیاز در هر بچ را اندازه گیری می کند.
 • بچینگ در هر ۵ تا ۷ دقیقه می تواند بچ اسمی خود را تولید کند یعنی یک بچینگ ۱ متری در هر ساعت می تواند بین ۶۰ الی ۷۰ متر مکعب بتن را آماده نماید.(بچینگ پلانت تر و بچینگ پلانت خشک)

انواع بچینگ خشک و بچینگ تر بر حسب نوع میکسر

مخلوط کن ها که در بچینگ خشک و بچینگ تر به کار گرفته میشوند و اصطلاحاً در کارگاهها به نام دیگ بچینگ معروف هستند. (بچینگ پلانت تر و بچینگ پلانت خشک)

انواع بچینگ از نظر نوع بتن تولیدی:

 1. تولید کننده بتن تر
 2. تولید کننده بتن خشک
 3. تولید کننده بتن تر و خشک

در بچینگهای تولید کننده بتن تر تمامی مصالح تشکیل دهنده بتن که شامل آب،سیمان،ماسه ،شن و در صورت لزوم مواد افزودنی می باشد با یکدیگر ترکیب شده.

پس از انجام عملیات اختلاط ،بتن به محل مربوطه منتقل می شود و مورد استفاده قرار گرفته.

گاهی فاصله بچینگ با محل بتن ریزی بسیار زیاد است که در این صورت ابتدا سیمان ،شن و ماسه با یکدیگر ترکیب شده.

لازم به ذکر است که آب و مواد افزودنی ،پس از آن که میکسر به فاصله معینی از محل بتن ریزی رسید به آن اضافه میگردد.

این عمل باعث می شود که بتن بتواند در محل هایی که بچینگ با محل بتن ریزی فاصله بسیار زیادی دارد کیفیت خود را حفظ نماید.(بچینگ پلانت تر و بچینگ پلانت خشک)

انواع بچینگ پلانت تر و بچینگ پلانت خشک

بچینگ ها با توجه به معیارهای مختلف به انواع گوناگونی تقسیم می شوند. از دیدگاه جریان مواد در آنها و نحوه چینش فیزیکی ادوات به دو نوع افقی و عمودی از دیدگاه روش تولید به دو نوع اختلاط مرکزی و اختلاط در حین حمل (اختلاط خشک) از نظر کاربرد نهایی محصول به ایستگاه های بتن حجیم، بتن روسازی، بتن معمولی (بتن آماده) فرآورده های بتنی و نهایتاً به سه نوع ثابت، قابل حمل و متحرک تقسیم می شوند.

انواع بچینگ از دیدگاه جریان مواد

ایستگاه پیمانه کردن عمودی : در این نوع ایستگاهها مواد توسط تجهیزات انتقال به مخزن بالا برده می شوند وسپس توسط نیروی ثقل به درون قیف های توزین ریخته میشود و پس از پیمانه شدن، بسته به نوع ایستگاه به دستگاه مخلوط کن انتقال می یابند و یا مستقیماً وارد تجهیزات انتقال بتن می شوند. بچینگهای عمودی معمولاً با به کارگیری بخشهای مدولی نصب میشوند که این امر نصب و مونتاژ آنرا در محل تسریع میکند.

یکی از محاسن به کارگیری این نوع بچینگ ها اینست که پرکردن وسایل حمل و نقل به صورت ثقلی و با باز کردن یک دریچه انجام می شود.پس از توزین، دریچه های پیمانه به طور کامل باز می شود و مخلوط کن مواد را با حداکثر سرعت تخلیه می نماید. این نوع بچینگ خشک و بچینگ تر سطح کمتری را اشغال میکند، ولی نیاز به تسمه نقاله پر کننده گرانتری دارند و اداره آن درحالت کلی مشکلتر است .

از دیگر مزایای آن می توان به این موضوع اشاره کرد که با توجه به اینکه این سیستم می تواند به صورت کاملاً متمرکز و پوشیده از همه طرف احداث شود . لذا عملکرد آن در شرایط متنوع جوی با عایقکاری ها و وسایل کنترل حرارتی مطلوبتر است، ضمن آن که آلودگی کمتری در محیط اطراف ایجاد میکند.(بچینگ پلانت تر و بچینگ پلانت خشک)

بچینگ های افقی :

در اکثر این ایستگاهها مواد تا مخزنهای ذخیره بالا برده می شوند، سپس به وسیله نیروی جاذبه به درون قیفهای توزین ریخته می شوند و سپس به وسیله ی یک تسمه نقاله به مخلوط کن های مرکزی و یا تراک میکسرها منتقل می شوند.

نوع دیگری از این بچینگها به این صورت است که ابتدا سنگدانه ها تا مخزن ذخیره بالا برده می شوند، سپس از آنجا به وسیله ی تسمه نقاله به پیمانه کن ها منتقل می شوند و بعد از آن به وسیله نیروی جاذبه به درون مخلوط کن مرکزی و یا به وسایل حمل و نقل ریخته می شوند.

انواع ساخت بچینگ پلانت خشک و بچینگ پلانت تر از دیدگاه جابجایی

بچینگهای ثابت در اکثر مواقع زمان قابل توجهی برای نصب شدن نیاز دارند که این زمان ممکن است تا چند هفته باشد تا بتوان در این مدت تمام قطعات را نصب کرد . لازم به ذکر است اجزای سازنده بچینگ خشک و سازنده بچینگ تر قبلاً در شرکت آریان لیبهر مونتاژ شده و سپس در محل کارگاه نصب می شوند که این امر باعث کاهش زمان و هزینه نصب آنها می شود .

لازم به ذکر است سازه بچینگ های قابل حمل می توانند به راحتی حمل و نقل شوند، اما ممکن است باز هم ، چند روز وقت لازم باشد که قطعات آماده شده نیز در محل جدید نصب شوند.

نوع متحرک شامل کل تجهیزات مورد نیاز، سوار بر یک سیستم متحرک می باشد که می تواند به یک کشنده متصل شود تا به مکانهای موردنظر انتقال داده شود .(بچینگ پلانت تر و بچینگ پلانت خشک)

ظرفیت تولید بتن در این نوع عموما پایین تر از بچینگهای ثابت است (حداکثر تا ظرفیتهای ۱۵-۲۰ متر مکعب در ساعت) ولی این سیستم علی الخصوص زمانی کاربرد دارد که مساحت منطقه بتن ریزی وسیع باشد، همانند ساخت فرودگاه و راهسازی و مانند آن و در این حالت ممکن است ایستگاه در مدت چند ساعت نصب و آماده بهره برداری شود .

این بچینگ ها می توانند در دو حالت تر و خشک ساخته شوند. اگر میکسر در مجموعه وجود داشته باشد، اختلاط تر و در غیر این صورت باید اختلاط توسط تراک میکسر انجام شود . معمولا در کارگاهها برای انجام عملیات شاتکریت (بتن پاشی) از روش اختلاط خشک استفاده می شود.

انواع بچینگ از دیدگاه نحوه اختلاط

اساساً بچینگ هایی که دارای مخلوط کن مرکزی می باشند و عمل اختلاط در محل بچینگ انجام می شود بچینگ با اختلاط تر می نامند. عموماً بچینگ های عمودی از این نوع هستند و بچینگ های افقی نیز می توانند با این روش کار کنند .

گاهی با توجه به استفاده از تراک میکسرها که عمدتاً برای حمل بتن به محل استفاده به کار گرفته می شود، می توان میکسر را از ایستگاه حذف کرد و اختلاط را در حین حمل انجام داد که بچینگ های با اختلاط خشک به این شیوه کار می کنند.(بچینگ پلانت تر و بچینگ پلانت خشک)

به این ترتیب که فقط مواد اولیه را وزن کرده بدون آنکه هیچگونه اختلاطی انجام شود و عمل اختلاط در حین حمل انجام می شود.

افزودن آب می تواند هم در محل ایستگاه و هم در کارگاه انجام شود . روش دیگری نیز وجود دارد که در واقع می توان آنرا اختلاط نیمه خشک نامید، به این ترتیب که قسمتی از مخلوط کردن بتن در بچینگ و قسمتی نیز در تراک میکسر ها انجام شود، که این امر باعث صرفه جویی در زمان و هزینه خواهد شد .

در هر حال باید با در نظر گرفتن صرفه اقتصادی و فنی نسبت به انتخاب سیستمی که بهترین کارایی را با کمترین هزینه داشته باشد اقدام نمود.

بچینگ پلانت تر ، بچینگ پلانت خشک : روابط عمومی آریان لیبهر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست